تبلیغات
فرونتوزا - تاریخجه کشف سیکلید ایرانی
فرونتوزا
مرجع تخصصی ماهیان آکواریومی

Pet Fish Directory

مرتبه
تاریخ : سه شنبه 17 آبان 1390

میخوام یه ماهی بهتون معرفی کنم، که تازه در سال 1982 وجودش در ایران اثبات شده، و در هیچ جای دیگر جهان هم تا این لحظه وجود نداره. اسم این ماهی هست ماهی سیکلید(سیچلید، سیچلاید...!) ایرانی. در زبان محلی بندر عباس بهش میگن کارو ماهی. این گونه توسط پروفسور برایان کُد(brian w. coad) که خدمات زیادی-شاید معادل همه دانشمندان ماهی شناس ایران!- به ماهی شناسی ایران کرده، کشف و معرفی شده.....


میخوام یه ماهی بهتون معرفی کنم، که تازه در سال 1982 وجودش در ایران اثبات شده، و در هیچ جای دیگر جهان هم تا این لحظه وجود نداره. اسم این ماهی هست ماهی سیکلید(سیچلید، سیچلاید...!) ایرانی. در زبان محلی بندر عباس بهش میگن کارو ماهی. این گونه توسط پروفسور برایان کُد(brian w. coad) که خدمات زیادی-شاید معادل همه دانشمندان ماهی شناس ایران!- به ماهی شناسی ایران کرده، کشف و معرفی شده.
این ماهی اسم علمیش هست: Iranocichla hormuzensis ...فراموش نکنید اسم علمی باید ایتالیک نوشته بشه!!
حداکثر طول این سیکلید ایرانی، به 12 سانتیمتر میرسه، و علیرغم اینکه در جنوب گاهی میخورندش، ولی ماهی آکواریومی مناسبی هست که طیف وسیعی از آبهای شیرین تا لب شور رو تحمل میکنه، ولی زیستگاه خودش آبهای شیرین هرمزگان هست. در آلمان به عنوان ماهی آکواریومی عرضه میشه.
در محیط وحشی، جلبگ خوار هستند، در آکواریوم هم قرصهای ساخته شده از جلبک، و همینطور پس ماند غذای سایر ماهیها و نیز حشرات را میخورند. کفزی خوار هستند.
همانند اغلب سیکلید ها، تخمه گشایی دردهان جنس نر انجام میشه. سیکلید ایرانی، ماهی ای لانه ساز است.
دشمن طبیعی آنها پرندگان ماهیخوار هستند.
علیرغم اینکه دانشمندان اروپایی از سال 96 تا امروز، همواره اخطار هایی در مورد انقراض نسل آن در ایران، و طبیعتا جهان، به دلیل آلودگیهای نفتی و .. داده اند، اما خوشبختانه هنوز منقرض نشده است. شاید یک علت آن این مساله است که آبهای محل زندگی سیکلید ایرانی، مناسب کشاورزی نیستند.
در سال 2006 دانشمندان اروپایی، شیوه بسیار خوبی برای انتقال و پرورش مصنوعی آنها ارائه کردند که به نوعی به داد این گونه ایرانی رسید! آب این ماهیان در آکواریوم، باید کمی شور باشد، اما نه به اندازه شوری دریا...و با توجه به زیستگاه آنها-هرمزگان- نیاز به گرما دارند.

اینهم عکس این ماهی، که بسیار زیبا هست:

طبقه بندی: سیکلید ایرانی، 
برچسب ها: تاریخچه، تاریخچه کشف، تاریخچه کشف سیکلید، تاریخچه کشف سیکلید ایرانی،
دنبالک ها: Brian W. Coad - Personal Website،
ارسال توسط رضا اسماعیلی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
تا به حال به راه اندازی یک آکواریوم اندیشیده اید؟

صفحات جانبی
پیوند های روزانه
تبلیغات
Free Domain Registrationنظر سنجی 1
نظر سنجی 2

ابزار وبمستر

خرید شارژ

دانلود

خرید vpn

قالب وبلاگ